Kontaktujte nás

Načíst

POTŘEBUJETE PORADIT?

Jaký olej vybrat do vašeho vozu?

Při výběru je potřeba se řídit doporučením výrobce. Tento určí, jaký druh motorového oleje, s jakou viskozitou a jakými normami je nutné zakoupit. Tyto informace se dozvíte ze servisní příručky k vozidlu. Pokud informace neznáte, pomůžou mazací plány nebo katalog výrobce.

Mazací plány

Oleje a maziva značky TOTAL

Oleje a maziva značky   MOL

Oleje a maziva značky SHELL

Oleje a maziva značky CASTROL

Specifikace a normy

CO JE SAE?

SAE určuje fyzikální vlastnosti oleje. SAE zaručuje, že olej bude řídký při ranních startech v mrazivém počasí, ale nezřídne v případě, že se motor na dálnici hodně zahřeje.

Viskozita se určuje jak u motorových, tak u převodových olejů. Vyjadřuje míru vnitřního tření kapaliny a velmi silně závisí na teplotě. Olej 0W-40 znamená 0W zimní třída a 40 je letní třída, použitelnost tohoto oleje je v rozsahu -35°C až do +35°C.

Co je API?

API (American Petroleum Institute) - Americká norma

konkrétní příklad: ve specifikaci oleje může být napsáno API SL/CF

  • S – benzinové motory
  • C – naftové motory
  • L, F... – stupně výkonnosti: čím dále od počátku abecedy, tím výkonnější olej

Co je ACEA?

ACEA (Asociation des Constructeurs Européens d´ Automobiles) - Evropská norma

  • kombinace písmene a číslice určuje druh motoru a jeho bližší specifikaci.
  • A1-A5 benzínové motory
  • B1-B5 dieselové motory osobních automobilů, dodávek a lehkých užitkových vozidel
  • E1-E7 dieselové motory těžkých užitkových vozidel
  • C1-C3 zážehové a vznětové motory osazené filtry pevných částic (čisticovými filtry).

Co jsou firemní normy?

Všichni výrobci motorů požadují na výrobcích motorových olejů dodatečné požadavky, které mají ve svých firemních normách. 

Nejčastěji se setkáte s normami automobilek Volkswagen (např. VW 505.01) a Mercedes-Benz (např. MB 226.1). Kromě těchto si však své firemní normy zpracovala i řada dalších značek - BMW, CATERPILLAR,  FORD, MAN, SCANIA nebo VOLVO.

Typy olejů

Hykrokralové oleje

Jsou to minerální základové oleje, které se v rafinerii nákladným způsobem ještě dále upravují. Dlouhé řetězce molekul se štěpí a navazují se na ně atomy vodíku. Tím získávají vlastnosti syntetických mazacích olejů. Typické viskozity jsou: 5W-30, 5W-40, 10W-40.

Polo-syntetické oleje

Jsou to minerální oleje s obsahem syntetických komponentů. Mají zlepšené vlastnosti při studených startech motoru, udržují čistotu vnitřku motoru a zaručují výbornou ochranu před opotřebením. Typické viskozity jsou: 5W-40, 10W-40.

Plně-syntetické oleje

Syntetické základní oleje tvoří základ pro motorové oleje se zřetelně zlepšenými vlastnostmi. Plně syntetické motorové oleje jsou použitelné v benzínových i dieselových motorech a nabízejí optimální ochranu proti opotřebení, velmi dobrý rozvod oleje při studených startech, lehkoběžné vlastnosti a výtečnou čistotu motoru. Splňují nejvyšší standarty kvality předepsané API, ACEA a firemními normami jednotlivých výrobců vozidel. Obzvláště doporučené jsou pro dlouhé intervaly výměny oleje. Typické jsou: 0W-30, 0W-40, 5W-40.

Lehkoběžné oleje

Lehkoběžné oleje mají příznivou tekutost při nízkých teplotách, vyznačují se nízkou čerpací prací a vysokou tepelnou zatížitelností. Mají proto pozitivní vliv na spotřebu pohonných hmot. Typické viskozity: 0W-30, 0W-40, 5W-30, 5W-40, 10W-40.

Celoroční oleje

Vícestupňové (vícerozsahové) motorové oleje se mohou v našem mírném klimatu celoročně používat. Tyto oleje nejsou v zimním období příliš husté a v letním období při vysokých teplotách motoru příliš řídké. Typické viskozity: 0W-30, 0W-40, 5W-30, 5W-40, 10W-40, 15W-40, 20W-50.

Potřebujete poradit? Volejte 720 986 918


Jakou pneumatiku vybrat pro váš vůz?

Pneumatiky musí být především bezpečné a spolehlivé. Nesmí docházet k defektům pláště, pro každodenní bezpečí řidiče i přepravovaného zboží. U nákladních pneumatik je nutné průběžně hlídat hloubku dezénu a nahuštění pneu. Zohledněn musí být i typ vozidla, pro které jsou pneumatiky určené.

Podle jakých údajů koupit pneumatiku?

Všechny důležité informace o pneumatice zjistíte na bočnici stávající pneu na vozidle. Případně ve velkém technickém průkazu.                                        

Konkrétní příklad:  na bočnici pneumatiky vidíte údaj 305/70 R22.5 152L

číslo 305

šířka motopneu (mm)

číslo 70

profilové číslo (%)

písmeno R

radiální konstrukce

číslo 22,5

průměr pneumatiky v palcích

číslo 152

index nosnosti

písmeno L

index rychlosti

Nákladní pneumatiky

Výrobce obvykle doporučuje určitou řadu nákladních pneumatik. Budete mít jistotu správného nákupu, pokud se budete doporučením řídit. Nákladní pneu se podle umístění obvykle dělí na vodící, záběrové a návěsové. A také podle převládajícího typu používané komunikace.

Preferujte nákladní pneumatiky s dlouhou životností, tichostí při jízdě, ekonomickým provozem, jízdním komfortem i bezpečností. Nabízíme levné i dražší nákladní pneu prémiových značek Continental, Matador, Goodyear nebo Michelin či Uniroyal.

Bezpečnost jízdy s nákladním vozidlem je ovlivněna i tlakem v pneu. Přehuštění nebo podhuštění nákladní pneu ovlivňuje životnost. Neodborné nastavení může vést i ke zničení kostry pláště pneumatiky.

Huštění obvykle probíhá ve dvou fázích. V první fázi dochází k předhuštění pro optickou kontrolu případných deformací. Pak nastupuje druhá fáze, huštění pneu na optimální tlak. Pneumatiky by se měly nacházet ve vertikální poloze a mechanik by měl být vzdálen nejméně 3 metry. Nejlepší v ochranné kleci. Optimální hodnota tlaku v nákladní pneu musí být stanovena podle počtu náprav, zatížení a podmínek používání.

Potřebujete poradit? Volejte 720 986 918

Přihlášení

Zapomněli jste heslo? Pošleme Vám nové.
Jste tu poprvé? Vytvořte si nový účet.

Zavřít

Přihlaste se do našeho

věrnostního programu

Už prvním nákupem získejte trvale vyšší slevy až o 5%

Registrovat se