Kontaktujte nás

Načíst

Novela silničního zákona – co nás čeká v roce 2024?

Už znáte nadcházející změny v silničním provozu v České republice? Od roku 2024 bude totiž platit řada novinek, které přináší novela zákona o silničním provozu.

Systém trestních bodů

Systém trestných bodů se zjednodušuje z pěti sazeb na tři. Nově bude možné přidělit dva, čtyři nebo šest bodů. Například u řízení pod vlivem alkoholu řidič dostane šest bodů namísto nynějších sedmi, zaplatí ale pokutu ve správním řízení až 25 000 Kč namísto dnešních až 20 000 Kč. Pokud odmítne zkoušku na alkohol, hrozí mu pokuta až 75 000 Kč. Stejná pokuta mu bude hrozit, pokud bude řídit a nebude držitelem příslušného řidičského oprávnění nebo bude řídit, i když bude mít zákaz. Za nasbíraných 12 trestných bodů řidič přijde o řidičský průkaz, stejně jako dosud.

Vyšší pokuty za závažné přestupky

Pokuta na místě se u závažných přestupků zdvojnásobí až na 5500 Kč. Pro konečnou výši pokuty budou platit úzká pásma v rozmezí od 500 do 1000 Kč, aby policisté mohli zohlednit okolnosti přestupku.

Pro méně závažné přestupky, jako je jízda spolujezdce bez zapnutého pásu, je pásmo 1500 až 2000 Kč, pro středně vážné přestupky typu nedání přednosti v jízdě je to 2500 až 3500 Kč a pro ty nejzávažnější, jako je jízda na červenou, 4500 až 5500 Kč.

Řidičský průkaz už od 17 let

Řídit auto bude možné již od 17 let, ale jen pod dohledem bezúhonného řidiče - mentora. Ministerstvo dopravy vychází ze statistik i reálné situace států, které tuto možnost zavedly. "Nejrizikovější skupina řidičů díky této možnosti řídit sice v nižším věku, ale s mentorem na sedadle spolujezdce dle statistik způsobuje menší počet nejzávažnějších dopravních nehod," vysvětlil ministr dopravy Martin Kupka, proč resort stál o zavedení této novinky.

Řidičský průkaz na zkoušku

Zavádí se řidičský průkaz na zkoušku. Pokud dva roky od získání řidičského oprávnění řidič spáchá šestibodový přestupek nebo mu bude odebrán řidičský průkaz za závažný přečin, bude muset absolvovat dopravně-psychologickou přednášku a takzvanou evaluační jízdu. Půjde o čtyřhodinovou výuku příčin dopravních nehod a jejich prevence a také čtyřhodinovou teorii a jízdu v autoškole.

Řidičský průkaz už nebude potřeba mít fyzicky u sebe

Od příštího roku nebudou muset řidiči mít s sebou na území ČR řidičský průkaz, malý technický průkaz nebo průkaz profesní způsobilosti. Původně měla tato povinnost skončit až k 1. červenci 2025.

Na dálnici až 150 km/h

Na vybraných úsecích dálnic bude moci ministerstvo dopravy zvýšit nejvyšší povolenou rychlost až na 150 km/h. Týkat se to bude nových a modernizovaných úseků.

Výjimka ze zákazu jízd kamionů

Ministerstvo dopravy bude smět udělit výjimku z víkendového a svátečního zákazu jízd kamionů, a to z důvodu bezpečnosti státu, ochrany života, zdraví nebo majetku a také mimořádné události nebo odstraňování jejích následků. Pokud ministerstvo dopravy takovou výjimku vydá, bude o ní muset neprodleně informovat policii, aby s ní mohli být policisté seznámeni.

Sdílené zóny

Zákon zavádí takzvané sdílené zóny. Sdílená zóna bude označena patřičnou dopravní značkou, chodci i cyklisté v ní budou moci užívat pozemní komunikaci v celé její šířce a platit v ní bude nejvýše dvacetikilometrová rychlost.

Pravidla parkování pro sociální služby

Registrovaní poskytovatelé terénních sociálních služeb budou mít dovoleno v naléhavých případech parkování i na místech, kde jinak platí zákaz stání. Jejich vozidla by měla mít označení, jako mají nyní vozidla domácí zdravotní péče.

Na sněžném skútru od 21 let

Držitelé řidičského oprávnění skupiny B budou moci od 21 let věku řídit také sněžné skútry.

Přihlášení

Zapomněli jste heslo? Pošleme Vám nové.
Jste tu poprvé? Vytvořte si nový účet.

Zavřít

Přihlaste se do našeho

věrnostního programu

Už prvním nákupem získejte trvale vyšší slevy až o 5%

Registrovat se