eNews

Každý článek nabitý radami a novinkami, tipy od zkušených logistiků, nákupčích, speditérů i řidičů.

Nový Mercedes-Benz Sprinter: poprvé s pohonem předních kol, ale i se šestiválcem a telematikou jak u kamionu

V Duisburgu se odehrála světová premiéra nového Mercedesu-Benz Sprinter. Sice zatím šlo jenom o statickou premiéru, prohlédnout jsme si ale mohli skoro všechny karosářské verze najednou.

Když před nás po projevu Dietra Zetscheho, šéfa koncernu Daimler, konečně přijely nové Sprintery v pěti ze šesti nabízených verzí, byl jsem trošku překvapený. Zveřejněná designová skica totiž slibovala revoluci a ona přišla spíš evoluce. Příď s dominantní maskou chladiče a velkou třícípou hvězdou je sice jiná, ale ne až tolik. Čelní partie může být ve čtyřech variantách lišících se množstvím tmavého plastu, chromu či nalakované plochy v barvě karoserie. Nový Sprinter bude k dispozici v šesti základního variantách: klasická dodávka Van, až devítimístný Tourer, valník, podvozek pro nástavby s jednoduchou nebo dvojitou kabinou, až devatenáctimístný Bus a platforma pro výrobce obytných nástaveb.

Nižší nástup a vyšší užitečné zatížení

Zásadní novinkou v konstrukci Sprinteru je pohon předních kol, který přináší celou řadu výhod. V prvé řadě je to snížení výšky ložné plochy o 80 mm na necelých 400 mm, což ocení především kurýři. Spolu s tím vzrostla vnitřní výška a zároveň se o 50 kg zvýšilo užitečné zatížení. Dodávka bude k dispozici ve čtyřech délkách (vnější rozměry Mercedes neprozradil), třech rozvorech (od 3250 do 4325 mm) a třech výškách s objemem nákladového prostoru od 7,8 do 17 m3. Délka ložné plochy se pohybuje od 2732 do 4810 mm, šířka je 1787 mm a výška od 1719 do 2243 mm. Nejdelší verze pojme až sedm europalet, přičemž užitečné zatížení se pohybuje od 1990 do 3150 kg u verze s celkovým zatížením 5,5 t. Pro upevnění nákladů slouží oka v podlaze, za příplatek bude k dispozici i systém upínacích kolejnic v podlaze, na boku i na střeše. Podlahu a boky lze chránit buď plastovými panely (vhodné hlavně pro lehký náklad), nebo masivními dřevěnými deskami. Nákladový prostor nově osvětlují LED světla. Jak jsem si vyzkoušel, kliky dveří jsou masivní, ovládací síly na otvírání a zavírání naopak malé. Zadní dveře mají automatickou aretaci v 90, 180 a 270°. U bočních dveří může být v podlaze nástupní stupínek.

Čtyři verze přístrojové desky

Kabina Sprinteru si ponechala všechny benefity předchůdce v podobě velkého vnitřního prostoru, obřích zrcátek či skvělého výhledu z kabiny. Hodně se mi líbí i základní sedadla, která jsou bohatě dimenzovaná, mají výrazné boční vedení a pocitově i o dost měkčí polstrování než dřív. Sprinter dostal čtyři varianty přístrojové desky, přičemž hlavní odlišností je provedení středové části, kde u tří verzí trčí velký panel. Po jeho obou stranách jsou dva obří výdechy ventilace a pod nimi otevřené schránky. Uprostřed je buď displej infoteinmentu ve velikostech 7 a 10,25 palců, nebo 1DINové rádio. Nejlíp celek vypadá v kombinaci s velkým displejem a lesklým lakem. Nemohu se ale zbavit dojmu, že to celé působí tak trochu násilně, neuhlazeně, takže na první dojem se mi paradoxně nejvíc líbila základní přístrojovka. Ta má místo tohoto panelu jenom velkou otevřenou schránkou. Míst kam lze odložit desky s papíry a další drobnosti včetně třeba mobilu je uvnitř opravdu hodně. V horní části přístrojové desky jsou velké schránky, které mohou být buď otevřené nebo uzavíratelné. Své místo zde mají i držáky na nápoje, které jsou ale tak trochu z ruky. Další uzavíratelná schránka může být nad hlavou místo klasické poličky. V interiéru mohou být až 4 USB konektory typu C s napájecím proudem 1,5 A, dvě 12V a jedna 230V zásuvka. Nechybí ani indukční dobíječka mobilu.

Poprvé s předním pohonem

Velkou novinkou Sprinteru je pohon předních kol (FWD), který doplnil zadní pohon (RWD) a čtyřkolku (AWD). Pro předokolku jsou vyhrazeny naftové čtyřválce 2,1 l s výkony 84 kW (114 k)/300 Nm, 105 kW (143 k)/330 Nm a 130 kW (177 k)/400 Nm, přičemž ten nejvýkonnější je určený jen pro obytné nástavby. U zadokolky má nejvýkonnější varianta čtyřválce 120 kW (163 k)/360 Nm. Vrchol ale představuje naftový vidlicový šestiválec se 140 kW (190 k) a 440 Nm. S motory v základu spolupracuje šestistupňový manuál, za příplatek bude k dispozici sedmi- (RWD) a devítistupňový automat (FWD). Z 18 na 22 l vzrostl objem nádrže na AdBlue pro likvidaci NOx, na 60 000 km/2 roky stoupl i maximální servisní interval u verze RWD, u FWD je to 40 000 km. Příští rok se do prodeje dostane i elektrická verze, která bude používat elektrickou výbavu modelu eVito.

Jako v osobáku

Sprinter dostal celou armádu komfortních a bezpečnostních asistentů známých z osobních aut, jako například adaptivní tempomat (DISTRONIC), aktivní udržování v jízdním pruhu, automatický brzdný systém ABA (Active Brake Assist) nebo hlídání mrtvého úhlu zrcátek s funkcí varování při přejezdu z pruhu do pruhu, který hlídá prostor za autem i při couvání z parkovacího místa. Tento manévr může usnadnit i 360° kamerový systém. Ostřikovače jsou přímo ve stěračích, novinkou jsou i hlavní LED světla. Sprinter je po nové třídě A jako druhý model Mercedes vybaven nejnovější generací navigačního systému MBUX (Mercedes-Benz User Experience), který vedle tradičních funkcí dokáže s řidičem komunikovat a oznámit mu, kde se nachází, anebo že má třeba prázdnou nádrž. Využívá poslední generaci lokalizace s vysokou přesností a také data z internetu. Tím se opět dostáváme k tématu konektivity, kterou Sprinter předčí všechny své konkurenty.

Stále on-line

Nový Sprinter bude podobně jako nákladní vozy Mercedes-Benz z výroby vybaven zařízením pro on-line komunikaci Mercedes PRO Adapter umožňující široké telematické funkce. Mezi hlavní služby bude patřit sledování stavu vozidla, celkové logistické zapojení auta ve fleetu, komunikace v rámci vozového parku, řízení údržby a sledování závad, nebo digitální kniha jízd. Všechny nabídky síťového propojení jsou shrnuty pod hlavičkou služby Mercedes PRO connect, která slučuje servisní a fleetové služby, a zároveň funguje i jako dispečerský systém. Vznikla i aplikace v telefonu, která umí fungovat jako elektronický klíč k otevření vozu. Díky této službě bude moci manažer řídit zakázky přes internet a v téměř reálném čase získávat informace o vozidlech, jako je jejich poloha, zásoba paliva nebo intervaly údržby. A podle toho měnit trasy.

20.2. Tipcars.com

© 2009 - 2021 TruckAlliance s.r.o. Created by RAAi.