eNews

Každý článek nabitý radami a novinkami, tipy od zkušených logistiků, nákupčích, speditérů i řidičů.

Na benzínkách už potkáte i nové značení pohonných hmot. Vyznáte se v něm?

Evropská komise zavedla jednotné značení motorových paliv v celé EU. Za rok touto dobou už budou muset být novými symboly označeny stojany i tankovací pistole na všech čerpacích stanicích .

Zavádět nové značení ale některé začínají už nyní (jednotné značení je nutné zavést do konce září 2018).  Paliva pro benzínové motory jsou podle nových pravidel značena kruhem s písmenem „E“, paliva pro dieselové motory čtvercem s písmenem „B“ a plynná paliva kosočtvercem s již známým označením plynu (například CNG nebo LPG). Uvnitř kolečka a čtverečku u kapalných paliv je kromě písmene i číslovka vyjadřující podíl biosložky. 

Na stojanech čerpacích stanic se tak můžete nejčastěji setkat s E5 u Naturalu 95 a B7 u nafty. „Pokud by byli někteří motoristé zmateni z toho, proč „B“ není u benzínu, ale u nafty, důvodem je, že se jedná o označení typu použité biosložky, tedy ethanolu u benzínu nebo biodieselu u nafty. Primární pro rozlišení nafty a benzínu je tedy použitý tvar, čtvereček u nafty a kolečko u benzínu,“ upozornil Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon. V budoucnu se totiž podle něj mohou objevit paliva pro naftové motory, která budou obsahovat ethanol. Ve čtverečku, který značí palivo pro naftový motor se tak může objevit i písmeno „E“. Norma nicméně nevylučuje jakékoliv další označení.  

Objevovat se do budoucna budou i další typy paliv s vyšším podílem biosložky, takže se časem setkáme například s označením E10, E85, B10, B30 i B100. Norma požaduje umístění označovacího symbolu i na hlavici tankovací pistole, a to zatím není vždy k vidění. „Je tomu tak proto, že u menších prodejců je obvykle použit typ pistole, který označení neumožňuje, a u velkých sítí je hlavice pistole mnohdy využita k reklamě a bude to tak zřejmě do posledního možného okamžiku,“ myslí si Ivan Indráček, předseda představenstva Unie nezávislých petrolejářů ČR. 

Jednotné celoevropské značení paliva uvidíte na stojanu čerpací stanice i pod víčkem nádrže u nově vyrobených automobilů jako vodítko, kterou tankovací pistoli zasunout do hrdla nádrže, aniž byste riskovali poškození motoru nevhodným palivem. Označení paliva u nádrže automobilu bude současně označovat maximální množství biosložky, které může tankované palivo obsahovat. „Pokud tedy bude například na nádrži vozu samolepka E10, může zákazník v zemích Evropské unie tankovat palivo ze stojanů označených E10, případně E5,“ vysvětlil Petr Šindler ze společnosti Shell.

23.10. MEŠEC.cz

© 2009 - 2021 TruckAlliance s.r.o. Created by RAAi.