Kontaktujte nás

Načíst

Pardubické PARAMO – příběh s neveselým koncem

Oleje a maziva Mogul, slavnější než pardubický perník. Aneb konec výroby olejů a maziv v Čechách.
Přečtěte si o osudu několika generací zaměstnanců dnes už zaniklé značky Paramo a produktů Mogul, vyrábějící oleje, maziva a PHM. Určitě jste zaregistrovali, že produkty Mogul už nevidíte v prodeji. Tady je jejich příběh, bohužel se smutným koncem.
Přesně v roce 1889 bylo tehdejším pardubickým hejtmanstvím schválena stavba továrny. Prvními produkty byl petrolej značky Bílá růže a tři druhy olejů. V roce 1892 už továrna běžela jako dobře namazaný stroj. Zakládal David Fanto.
Asi 35 bednářů denně vyrábělo sudy, kterými se expandoval petrolej a benzin. Ani v té době se továrně nevyhýbaly pracovní úrazy. Lampáři Beránkovi, který si sušil montérky u benzinu, a zároveň u toho zapaloval lampu. Po roce 1894 se továrna stává prvním exportérem mezi rafineriemi rakousko-uherské monarchie.
Příchod moderní doby v letech 20. století znamenal další technický pokrok. Vznikla druhá rafinerie v Kolíně. Obrázek růže vypálený na sudech petroleje býval značkou pardubické rafinerie, zatímco sudy z kolínské nesly značku ve tvaru lilie. V té době regionální noviny chrlily články o častých požárech, nehodách a stávkách dělníků. Podnik se rozrůstal, jeho pobočky a sklady byly po celé Evropě. V roce 1907 se tiskne první katalog produktů.
Vypuknutí první světové války přineslo mobilizaci, mnoho zaměstnanců obou rafinerií muselo narukovat na frontu. Po válce továrna zažívala nejslabší ekonomická léta. Oživení rafinérské výroby přinesla až polovina 20. let. S rozvojem motorismu se Fantovým závodům otevřela nová oblast obchodu - provoz čerpacích stanic. Stojany měly buď vlastní podzemní nádrž, nebo se čerpalo z přivalených sudů.
V den fašistického obsazení Československa, se pro židovský původ, muselo vzdát funkce několik ředitelů i prokuristů. V roce 1944 byly na továrnu svrženy letadly dvě pětisettunové bomby a dalších přes 200 menších bomb. Za pouhé čtyři měsíce byla výroba obnovena.
V červenci roku 1945 pak sovětští vojáci ještě ruiny rafinerie předali, jako svou válečnou kořist, národním spojencům. V roce 1967 je nově Paramo a je součástí jednotky Unipetrol. Rok 1970, začal se nově vyrábět první olej Mogul Super. Podnik nadále pokračoval v produkci 130 druhů výrobků.
Za prvních sto let rafinerie zpracovala tolik ropy, že by naplnila válec o průměru 1 km a výšky 33 metrů.
Začátkem 90 let se obě rafinerie staly státními podniky. Přišla privatizace, značka Mogul získala renomé a spoustu ocenění. V roce 1999 Paramo vypsalo soutěž na odprodej více než 70% podílu akcií. Přišel rok 2005, většinovým akcionářem se stal polský PKN Orlen.
Značka Mogul, která ještě v roce 2020 měla na českém trhu více než 1/3 podíl v prodejích, se už nevyrábí. Produkty byly velmi oblíbené, pro svůj původ výroby, kvalitu, ale i nižší cenu. Třetinu prodeje v dnešní době nahradili zahraniční výrobci olejů.
Všichni ti, kteří jste měli tuto značku v oblibě, už můžete pouze nostalgicky vzpomínat.

Novinky přímo do vaši schránky

Přihlášení

Zapomněli jste heslo? Pošleme Vám nové.
Jste tu poprvé? Vytvořte si nový účet.

Zavřít

Přihlaste se do našeho

věrnostního programu

Už prvním nákupem získejte trvale vyšší slevy až o 5%

Registrovat se