Kontaktujte nás

Načíst

Dopravní nehoda se může stát i na dovolené v zahraničí – jak postupovat a kdy volat policii

Léto, slunce, šumění mořských vln, odpočinek, příjemné zážitky….zkrátka skvělá letní dovolená. To vše ale může vzít za své ve chvíli, kdy v zahraničí dojde k nehodě. A není to nic až tak výjimečného. Podle statistik ČKP řešilo v loňském roce v zahraničí nehodu celkem 7 028 českých motoristů. V těchto statistikách vede logicky Německo, kam mnozí jezdí také pracovně (loni 2 620 nehod), s velkým odstupem následuje Slovensko a Rakousko (937 a 907 nehod).

Z tradičních „dovolenkových“ destinací Češi nejvíce bourali v Itálii (417 nehod). Je to dáno skutečností, že se tam jezdí jak na letní, tak i na zimní dovolenou. V Chorvatsku eviduje ČKP za rok 2022 163 nehod tuzemských motoristů. Jak tedy postupovat, když už k takové události dojde?

Kdy je nutné volat policii?

Obecné pravidlo je jasné: policii je třeba zavolat vždy, pokud došlo ke zranění či dokonce usmrcení osoby. Pozor i na zranění na první pohled bezvýznamná či skrytá. Následně se z nich mohou vyklubat závažné zdravotní komplikace. V případě jakýchkoliv pochyb o tom, nakolik by mohlo být poranění vážné, je třeba raději o nehodě informovat policisty. Policii je potřeba volat také v případě, že se účastníci nehody nejsou schopní dohodnout na tom, kdo nese za nehodu vinu nebo tehdy, pokud došlo k poškození veřejného majetku.

Tato univerzální odpověď na otázku, kdy volat policii, ale není úplně přesná, protože dost záleží také na konkrétním státu.

Třeba v Bulharsku je nutné volat policii pokaždé, když je součástí nehody alespoň jedno vozidlo registrované v zahraničí. Z českého pohledu je tedy nutné volat bulharské policisty vždy.

V Itálii je potřeba volat policisty i tehdy, když nehoda omezuje provoz.

Stejně tomu je v Lucembursku, kde požadují přivolání policie také po střetu se zvěří.

V Chorvatsku je potřeba řešit nehodu s policií téměř vždy, protože v případě viditelného poškození auta vás může policie zastavit při výjezdu ze země a požadovat protokol o prošetření nehody.

V případě nějaký drobných nehod stačí vyplnit záznam o nehodě. Tzv. euroformulář by proto neměl chybět v žádném autě. Úplně ideální je mít ho předvyplněný. Vyplňovat ho kompletně celý někde na silnici ve stresu je vždy o něco komplikovanější.

Důležité kontakty – kam zavolat

V případě vážné nehody funguje na celém území EU linka 112. S operátory se domluvíte v jazyce státu, ze kterého voláte, ale také anglicky, německy nebo francouzsky. Jde o poskytnutí základních informací, takže stačí jen základní znalost cizího jazyka. V případě řešení pouze potíží kolem poškozeného automobilu a jeho odtahu si tuzemští řidiči zvykli volat na číslo 1224, to ovšem při volání ze zahraničí nefunguje. Přesné číslo vaší konkrétní linky ale najdete snadno. Je totiž na zelené kartě. Je dobré zavolat na asistenci i v případě nejasností, operátor vždy poradí, jak přesně postupovat. Domluvíte se navíc v češtině.

Pozor na lovce nehod

„Výhodné“ nabídky řidičů asistenčních služeb, kteří se na místo nehody dostanou velmi rychle, dobře známe z tuzemské praxe. Vše se tváří jako velmi snadné, akorát účet za takovou pomoc se pak dost prodraží. Takzvané „lovce nehod“ samozřejmě znají i v zahraničí, přičemž riziko, že vám budou chtít pomoci tito nepoctivci, je podle informací České asociace pojišťoven pětkrát vyšší než u nás. Vždy proto řešte odtah přes informační linku vaší pojišťovny a nikdy nevyužívejte služeb asistence, která se na místo dostaví, přestože ji nikdo nevolal.

Jak uvádí tuzemská pojišťovna, v zahraničí bývají obvykle automobily odtahovány do nejbližšího servisu, případně na odstavná místa nebo parkoviště. Ceny odtahů začínají zhruba na částce 140 eur. Následně se řeší, kam odtáhnout automobil dále, přičemž už se nejedná o odtah, ale o přepravu a na tu se vztahují přísnější pravidla. Pokud budete řešit náhradní vozidlo během opravy automobilu, v zahraničí vám ho většinou poskytne půjčovna, do které se ale musíte nějakým způsobem dostat. Ceny začínají v přepočtu na částce kolem 1000 Kč/den za malý hatchback typu Renault Clio.

Základní úkony, které byste automaticky udělali v ČR, udělejte i v zahraničí

Opakování matka moudrosti, tedy pro připomenutí -  pokud to okolnosti dovolují, hodí se získat kontakt na případné svědky, určitě je dobré nehodu nafotit a vhodné je si ofotit také doklady účastníků nehody a jejich zelené karty. A hlavně, nezapomeňte si obléci reflexní vestu, než začnete všechno řešit.

Novinky přímo do vaši schránky

Přihlášení

Zapomněli jste heslo? Pošleme Vám nové.
Jste tu poprvé? Vytvořte si nový účet.

Zavřít

Přihlaste se do našeho

věrnostního programu

Už prvním nákupem získejte trvale vyšší slevy až o 5%

Registrovat se