Kontaktujte nás

Načíst

BLOG Michala Rančáka: Seriál: "TYPY NÁKUPČÍCH" Díl 2.: "MLUVKA"

Znáte to, jedete na schůzku za člověkem, který je ve firmě odpovědný za firemní nákup. Chcete mu prodat svoje služby nebo produkt. Naproti vám ale sedí někdo, komu se slušně říká, že se mu pusa nezastaví.
Samotné domluvení si takové schůzky se už předem zdá být jako nadlidský úkol. On má neustále obsazený telefon, a když netelefonuje, je momentálně na nějaké schůzce, dlouze mluví a telefon vzít nemůže. On ale nazpět nezavolá. Zkoušíte volat jeho kolegy, ale ti vám do telefonu řeknou, že mně ho nemohou dát na ucho, protože s někým mluví, prý zavolá. Bohužel už nezavolá. Typickým rysem pro tyto lidi je, vedle dlouhého řečnění, i to, že jsou velmi nespolehliví. 
Ale vám se to nakonec, po dlouhé námaze, podaří a schůzka s Mluvkou může začít. Představíte sebe, firmu, předmět prodeje a standardně už pomalu předáte slovo tomu naproti vám. Jednoduše, aby se vyjádřil. Mluvka vám dá do začátku dvě minuty slávy a přejde do protiútoku. Zdánlivě vás hned na začátku, jakože pochválí, vám to přijde divné, protože toto většinou zaznívá až na konci schůzky. Divné to ale není, pro něj jste už totiž dohovořil a teď už bude mluvit pouze on. A to bez legrace.
Začne mírnou pochvalou vás nebo produktu a přechází v dlouhý hodinový monolog. Začínají všichni téměř identicky, proč tu ve firmě jsou a proč je jejich šéf s nimi spokojený. To, jen abych si nejspíš nemyslel, že tam nesedím s kdoví jakým. Přechází na téma oni a jejich konkurence. Následuje téma on, a jak produkt nebo službu jejich firmy využívá on sám, jeho okolí a rodina.
Mluví tak, že se zmůžete pouze na Ano, Ne nebo Nevím. Teď ale do toho šlápnu a skočím mu do řeči, říkám si. Omyl, on skočil do řeči mně. Následuje téma jeho rodiny, a jaká že se mu stala příhoda, když jeli za babičkou na oběd, to, že si ani neumím představit. Zvoní mu telefon, on jej zvedne (jak jinak) a v průběhu hovoru doufám v to, že po skončení zapomene nit. Hovoří přes tři minuty a nezapomene do telefonu 2x sdělit, že nemůže mluvit, protože má schůzku. Hovor dokončil a světe div se, navázal přesně tam, kde skončil.
Házím flintu do žita, jsem bez nálady, emoce a už jenom pasivně přijímám množství informací s obchodem nesouvisejících. Vyprahlo mu, jde si pro vodu. Sláva, teď už mně nechá mluvit. Ne ne, nenechte se mýlit, jako kdybyste ho polili živou vodou. Upřeně se vám dívá do očí a mele a vůbec mu není hloupé, jak se musíte cítit. Vzdávám to, sleduju hodiny a těším se, až sednu do auta a vypnu si rádio. Nic jsem nezjistil, nenabídl, nedomluvil. 
Seděl by tam s vámi hodinu, klidně dvě, hlavně když ho někdo poslouchá, má to rád. Vidí, že už se ošívám, a proto setkání zakončuje slovy, až zase budete někdy mít cestu, stavte se, pěkně se s vámi povídá. Za ty roky už vím, že je lepší se podobným lidem vyhýbat, protože s nimi nikdy žádný větší obchod nedopadnul.

A co vy, taky máte v okolí podobného člověka?

Novinky přímo do vaši schránky

Přihlášení

Zapomněli jste heslo? Pošleme Vám nové.
Jste tu poprvé? Vytvořte si nový účet.

Zavřít

Přihlaste se do našeho

věrnostního programu

Už prvním nákupem získejte trvale vyšší slevy až o 5%

Registrovat se