Kontaktujte nás

Načíst

BLOG Michala Rančáka: Draze natankovat, zato s dobrým kafem

No konečně, vláda ČR si všimla, že tu možná spolupracuje kartel čerpacích stanic.

Pro některé prodejce marže přes 4,-Kč za litr není ničím výjimečným. A pak je tu Tank Ono. Ne..., vůbec jsem tím nechtěl říct, v jakém obsazení asi tento kartel spolupracuje. Jako že Tank Ono a Ti ostatní. Jen tím sleduji to, že se právě zmíněná firma ke své jednotné marži (asi 0,80 ha/litr) veřejně přiznává a nijak její výši neskrývá. Navíc, a to jste možná nevěděli, že při větším tankovaném objemu u těchto čerpacích stanic dostanete ještě slevu. Sice se svými necelými 70 čerpacími stanicemi v zemi poslední dobou těží ze svých čerpacích stanic technické maximum, a proto nebo právě proto, je jejich objem výtoče cca 4x vyšší nežli v Benzina nebo MOL, kteří vlastní (každý z nich hodně přes 400 čerpacích stanic). Oba majitelé Tank Ono chodí v montérkách, na kterých hrdě nosí logo firmy a dodnes pracují ve své dílně. A pak jsou tu dva velcí dodavatelé PHM, kde se sice dobře najíte a zmáčknete si vanilkové latté, ale za litr zaplatíte mnohem víc. Vlastně tak to má asi na tom trhu být. Je na samotném gustu koncového zákazníka, jestli upřednostní komfort k tankování nebo levné PHM. Co mě ale štve, že se ti největší na ceně nejspíš domlouvají.

Když máte v rodině jedno auto, je asi celkem nepodstatné, kde nádrž jednou měsíčně naplníte. V případě větší firemních flotil už se vyplatí přemýšlet a počítat, zejména u firem provozující nákladní dopravu. Tam tvoří nákup PHM téměř cca 50% za všech nákladových položek, to jste věděli?

Samotná cena ropy se do výsledné částky promítá jen zhruba z 35 procent a její cena v posledních dnech klesala. Další části tvoří cena za dopravu ropovody či tankery, zpracování v rafinérii a také jejich marže. Zhruba desetinu konečné ceny pak tvoří doprava v cisternách, náklady na prodej na čerpacích stanicích a jejich marže. 

 V mém okolí se profilují tři typy kupujících:

- zásadně nakupují nejlevnější PHM

- na ceně jim zase až tak nezáleží, chtějí k tomu dobrý kafe

- kombinují, nejlevnější PHM a kafe na jiný čerpací stanici

A jak to máte Vy?

Novinky přímo do vaši schránky

Přihlášení

Zapomněli jste heslo? Pošleme Vám nové.
Jste tu poprvé? Vytvořte si nový účet.

Zavřít

Přihlaste se do našeho

věrnostního programu

Už prvním nákupem získejte trvale vyšší slevy až o 5%

Registrovat se