eNews

Každý článek nabitý radami a novinkami, tipy od zkušených logistiků, nákupčích, speditérů i řidičů.

BLOG Michala Rančáka: Draze natankovat, zato s dobrým kafem

No konečně, vláda ČR si všimla, že tu možná spolupracuje kartel čerpacích stanic.

Pro některé prodejce marže přes 4,-Kč za litr není ničím výjimečným. A pak je tu Tank Ono. Ne..., vůbec jsem tím nechtěl říct, v jakém obsazení asi tento kartel spolupracuje. Jako že Tank Ono a Ti ostatní. Jen tím sleduji to, že se právě zmíněná firma ke své jednotné marži (asi 0,80 ha/litr) veřejně přiznává a nijak její výši neskrývá. Navíc, a to jste možná nevěděli, že při větším tankovaném objemu u těchto čerpacích stanic dostanete ještě slevu. Sice se svými necelými 70 čerpacími stanicemi v zemi poslední dobou těží ze svých čerpacích stanic technické maximum, a proto nebo právě proto, je jejich objem výtoče cca 4x vyšší nežli v Benzina nebo MOL, kteří vlastní (každý z nich hodně přes 400 čerpacích stanic). Oba majitelé Tank Ono chodí v montérkách, na kterých hrdě nosí logo firmy a dodnes pracují ve své dílně. A pak jsou tu dva velcí dodavatelé PHM, kde se sice dobře najíte a zmáčknete si vanilkové latté, ale za litr zaplatíte mnohem víc. Vlastně tak to má asi na tom trhu být. Je na samotném gustu koncového zákazníka, jestli upřednostní komfort k tankování nebo levné PHM. Co mě ale štve, že se ti největší na ceně nejspíš domlouvají.

Když máte v rodině jedno auto, je asi celkem nepodstatné, kde nádrž jednou měsíčně naplníte. V případě větší firemních flotil už se vyplatí přemýšlet a počítat, zejména u firem provozující nákladní dopravu. Tam tvoří nákup PHM téměř cca 50% za všech nákladových položek, to jste věděli?

Samotná cena ropy se do výsledné částky promítá jen zhruba z 35 procent a její cena v posledních dnech klesala. Další části tvoří cena za dopravu ropovody či tankery, zpracování v rafinérii a také jejich marže. Zhruba desetinu konečné ceny pak tvoří doprava v cisternách, náklady na prodej na čerpacích stanicích a jejich marže. 

 V mém okolí se profilují tři typy kupujících:

- zásadně nakupují nejlevnější PHM

- na ceně jim zase až tak nezáleží, chtějí k tomu dobrý kafe

- kombinují, nejlevnější PHM a kafe na jiný čerpací stanici

A jak to máte Vy?

© 2009 - 2021 TruckAlliance s.r.o. Created by RAAi.