eNews

Každý článek nabitý radami a novinkami, tipy od zkušených logistiků, nákupčích, speditérů i řidičů.

ŘSD chce příští rok začít se dvěma dalšími úseky D35

Do jednání o D35 u Litomyšle nečekaně vstoupili ochránci přírody ze Šumperka. Tvrdí, že stavbu nechtějí blokovat.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) udělalo další krok k tomu, aby příští rok začalo stavět dva další úseky dálnice D35. K zahájení stavby má dojít na dvou úsecích o celkové délce téměř 18 kilometrů. Z Opatovic do Ostrova se již dálnice staví, otevřena bude příští rok.

Příští rok chce ŘSD zahájit dva úseky, které na sebe nenavazují: šest kilometrů z Vysokého Mýta do Džbánova a téměř 12 kilometrů z Janova do Opatovce. Pro oba úseky má ŘSD již územní rozhodnutí.

Dál je zatím ŘSD u druhého úseku za Litomyšlí, kde již vybralo i firmu na takzvaný záchranný archelogický výzkum. Zakázku za 87 milionů korun získala Eurovia CS a Archaia. Stavět se začne současně zvlášť i most přes železniční koridor z České Třebové do Svitav. Na most zatím běží soutěž.

ŘSD vybralo i projektanty na dokumentaci pro soutěž

Do poslední fáze přípravy vstupuje také úsek Džbánov – Litomyšl, kde již ŘSD vybralo dodavatele projektové dokumentace pro zadávací řízení. Soutěž za 66 milionů korun vyhrálo sdružení HBH Projekt a Pontex.

Na D35 je nejkritičtějším místem z hlediska povolování úsek okolo Litomyšle. ŘSD zde uzavřelo průlomovou dohodu s místními, kterými se nelíbilo vedení trasy. Všechny strany ale překvapil vstup ČSOP Šumperk do řízení o této dálnici. O aktivitě ekologické organizace informoval jako první Svitavský deník. „Nechceme nic blokovat, zdržovat nebo prodlužovat řízení. Jde nám o to, aby se dodržovaly všechny připomínky, nařízení a doporučení,“ citoval Svitavský deník předsedu Českého ochránců přírody Šumperk. Slavomíra Bušinu.

Zástupci ŘSD, města a okolních obcí se zatím pravidelně potkávají. Podle účastníků schůzek se zatím děje vše tak, jak si jednotliví signatáři memoranda slíbili. „ŘSD v podstatě naše podmínky plní, dolaďujeme detaily. Kdyby ŘSD jednalo s dotčenými občany vždy a všude jako dnes u Litomyšle, tak by se pravděpodobně přípravy dálnic výrazně urychlily. Dodržení termínů ale mohou ovlivnit další vlivy, například současné hospodaření státu,“ okomentoval jednání Petr Chaloupka ze spolku Živé Kornice.

ZDROJ: zdopravy.cz

© 2009 - 2021 TruckAlliance s.r.o. Created by RAAi.