eNews

Každý článek nabitý radami a novinkami, tipy od zkušených logistiků, nákupčích, speditérů i řidičů.

Výběr zimních pneu: Klasické nebo runflat ?

Léto už je u svého konce, ani se nenadějeme a přijde opět zima. U člověka samotného to až tak velká změna není, stačí se pouze přiobléct a zatopit doma. Zapomínat bychom ale neměli ani na svůj vůz, který také bude potřebovat nové obutí.

Tedy za předpokladu, že už máte aktuální zimní pneumatiky ojeté. Mnohem lepší je nad novými pneu popřemýšlet nyní, když je ještě všude poměrně klid. Jak přijde pozdější podzim, nabídky e-shopů se velmi rychle zmenší a v pneuservisech začne ta pravá vřava. My se na následujících řádcích podíváme přesněji na to, kdy je nutné přezout a proč tak činit. Zaměříme se i na takzvané dojezdové pneumatiky označované též jako runflat.

 

Proč byste měli mít zimní pneumatiky?

 

Jednoznačně z důvodu ochrany zdraví vlastního i ostatních cestujících. Je totiž jasně prokázáno, že letní pneumatiky se v období, kdy klesne teplota pod cca 7 stupňů Celsia, nechovají standardně. Autu se prodlužuje brzdná dráha a jeho ovládání je také obtížnější.

 

Co říká zákon?

 

Novela silničního zákona hovoří poměrně jasnou řečí. Zimní pneumatiky byste podle ní měli mít na svém vozu v období od 1. listopadu stávajícího do 31. března následujícího roku. Je v tom ovšem jeden háček. Za předpokladu, že se na povrchu vozovky vytvoří souvislá vrstva sněhu, ledu, případně námrazy. Jestliže tedy nehodláte v zimě za těchto podmínek vyjíždět, pak zimní pneumatiky mít na svém autě nemusíte. V silničním provozu se můžete setkat se značkami "povinná zimní výbava". V takto označeném úseku je zapotřebí mít v zimním období přezuto pokaždé, a to bezpodmínečně!

 

Kdy se vyplatí přezouvat?

 

Odpověď na tuto otázku je individuální. Někteří motoristé vše řeší s předstihem již na počátku října. Nemají problém s tím, že si třeba budou sjíždět zimní vzorek nějaký ten den navíc. Druhým extrémem jsou lidé čekající až na první chladné období. Přezouvat mohou klidně i na počátku prosince. Problém u nich může nastat v tom, že je počasí překvapí a pak riskují své zdraví i případnou pokutu. Nejvíce lidí přezouvá právě v době na počátku listopadu. Připravit se ale musejí na nějakou tu čekací dobu v pneuservisech.

 

Runflat pneumatiky

 

Určitě se vyplatí upozornit na takzvané runflat pneumatiky. Jedná se o gumy, na nichž lze i v případě defektu dojet až 80 km. Ostatně nazývají se také dojezdové. Vyznačují se technologií, která je typická tím, že auto se ani při ztrátě tlaku v pneumatice nemusí ihned odstavit. Neklesne pod velkou tíhou a vy budete moci dojet. Děje se tak díky přítomnosti speciální zesílené konstrukce gum. Za jejich nevýhodu lze považovat vyšší cenu. Pokud ale máte runflaty, nepotřebujete rezervní kolo. Z výhodných zimních pneumatik, které se vyrábí i v této verzi, bychom vybrali například Nokian WR SUV 3.

 

11.9. Auto-mania.cz

© 2009 - 2021 TruckAlliance s.r.o. Created by RAAi.