eNews

Každý článek nabitý radami a novinkami, tipy od zkušených logistiků, nákupčích, speditérů i řidičů.

Blíží se Tesla Semi: elektrický tahač, který to nebude mít snadné.

Americká automobilka Tesla má v současné době na trhu tři elektromobily - Model 3, S a X, které se soustředí primárně na osobní dopravu. Elon Musk, spoluzakladatel společnosti, však již nějakou dobu slibuje vstup do dopravy nákladní, k čemuž má sloužit dosud nepředstavený tahač poháněný, jak jinak, než jen a pouze elektřinou.

K odhalení tahače zvaného Tesla Semi by mělo dojít v průběhu září, a podle informací agentury Reuters by měl být schopen při plném naložení překonat vzdálenost 320 - 480 kilometrů na jedno nabití. To není v porovnání s 1600 kilometry na jednu nádrž u dieselových tahačů příliš mnoho, podle odhadů by si i tak mohl tento stroj najít na trhu místo.Ve Spojených státech totiž tvoří trasy s délkou mezi 160 a 320 kilometry okolo 30 procent silniční nákladní dopravy, využití by tedy mohl najít v tomto segmentu. Do karet hrají Muskovi také stále aktuálnější nařízení s cílem snižovat emise, ale i menší nároky na údržbu a provoz elektromotorů, což představuje úsporu pro dopravní společnosti v oblasti servisování. Nevýhodou je pak pořizovací cena, kdy podle výzkumníků z univerzity Carnegie Mellon mohou pouze baterie pro elektrický tahač stát tolik, co celý nový tahač s dieselovým pohonem.

Pro přepravní společnosti je také zmíněný dojezd na hraně ekonomické výhodnosti, pro začátek to tedy nebude mít Semi lehké, neboť se současnou technologií by zvyšování dojezdu znamenalo zmenšování prostoru pro přepravu zboží, a tím zvyšování provozních nákladů. Teslu také čeká konkurenční boj se společností Daimler, největším výrobcem kamionů, který také chystá svůj vlastní elektrický tahač. Více podrobností se dozvíme v průběhu září.    

smartmania.cz    David Preiss

© 2009 - 2021 TruckAlliance s.r.o. Created by RAAi.